Šperky z drahých kovů i jiných materiálů


Šperky z drahých kovů i jiných materiálů

Již od pradávna se lidé zdobili různými ozdobami. Tak začaly vznikat i první šperky. Dříve je rádi nosili muži, aby tak ukázali například svou sílu, odvahu či vydobyté postavení v kmeni. Dnes jde především o ženy, které se rády zdobí. Nejcennější a tudíž také nejoblíbenější bylo vždy zlato, stříbro či drahé kameny. Jejich vlastnictví symbolizovalo majetek, moc či společenské postavení. Nebylo proto divu, když se zlaté šperky dědily z generace na generaci.

naramek (2)

Šperk přitom zdaleka nemusí být vyroben ze zlata či stříbra. Stále více oblíbené jsou rozličné přírodní materiály, jmenujme například peří, minerály či mušle. Jedná se o přírodniny, které se celkem běžně vyskytují okolo nás. Mohou nést i skrytou symboliku. Vlastnoručně zhotovený šperk o svém majiteli může mnohé napovědět. Významný je materiál, z kterého je vyroben, ale také jeho barva, velikost či tvar.

V poslední době se do popředí zájmu dostává kombinace drahého kovu a přírodních materiálů. Vnikají tak opravdu zajímavé designové šperky Katiakolinger.cz Majitel originálního šperku jej může hrdě nosit s pocitem, že právě tento kousek je jedinečný a ukrývá v sobě příběh. Výroba těchto zajímavých doplňků je velice tvůrčí prací. Fantazii se meze nekladou, a tak mohou vzniknout skutečně skvostné kusy. Kombinací materiálů, které k sobě na první pohled příliš nezapadají, vznikají velmi originální kousky.

naramek (1)

Jistě i vy máte doma nějaký šperk, který kdysi nosívala vaše babička. Můžou to být zlaté náušnice, brož či stříbrný prstýnek. Cena zlata a drahých kovů se vyčíslit dá, i když se v čase může velmi výrazně měnit. Šperk po babičce však jistě má i nevyčíslitelnou citovou hodnotu. Moderní šperky mohou vznikat z celkem běžných materiálů, jako je ocel, smalt či sklo. Přesto, že se nejedná o cenné kovy, mohou se jednou i tyto šperky stát součástí rodinné pokladnice.