Bez očí bychom se v každodenním životě jen těžko orientovali. Díky zraku vnímáme celý svět a oční kontakt je ten první, který nás informuje o tom, jak vypadáme a jak se chováme, jak si budeme jeden druhému sympatičtí. Veškeré informace ohledně našeho nejdůležitějšího smyslu nás proto velmi zajímají. Někdy však lze těžko poznat, co je pravda a co jen mýtus a o některých překvapivých věcech okolo zraku ani nevíme.
Opravdu dobře uvidíme, když budeme hodně jíst mrkev?
Mrkev sice je bohatá na vitamín A, jehož nedostatek vede k šerosleposti, ale není to tak, že plný talíř mrkve denně na talíři nám navždy zachová tak dobrý zrak, že nebudeme nikdy ani potřebovat brýle. Přísunem nejen mrkve, ale i mléka, vajec či sýrů, napomáháme pouze lepšímu vyživování sítnice oka. Většina zrakových vad je ze zcela jiných příčin než z nedostatku tohoto vitamínu.
Zleniví naše oči, když budeme nosit brýle?
Mnoho lidí, kterým lékař zjistí krátkozrakost, se snaží brýle ani kontaktní čočky moc nenosit, zvláště nemají-li mnoho dioptrií. Myslí si, že nošením brýlí se oči přestanou snažit a zleniví natolik, že se bude vada stále zhoršovat. Opak je však pravdou: bez správné a plné korekce se budou oči dále oslabovat. Mozek se pak musí nadměrně namáhat, a to má za následek únavu, bolesti hlavy, zčervenání očí a drážděním nervových vláken dokonce i nadměrné vypadávání vlasů!
Zkazíme si zrak, když budeme dlouho sedět u počítače nebo nad knihou?
Z práce na počítači můžeme mít nepříjemné příznaky unavených a suchých očí, ale nezpůsobí oční vadu ani nezvýší dioptrie. Se čtením to tak jednoznačné není, protože lze si skutečně všimnout, že vzdělaní a sečtělí lidé nosí téměř vždy brýle. Při dlouhodobém čtení se totiž zaostřovací svaly namáhají, což může způsobit zhoršení zraku. Neustálé dívání do blízka není pro náš zrak přirozené a je třeba je dostatečně kompenzovat pohledy do všech vzdáleností.