Při reflexní masáži se působí především na nervovou soustavu. Orgány a tkáně těla jsou obklopeny nervovými vlákny, která jsou propojena a díky jejich dráždění dochází k reflexním pochodům.
Působením tlaku na určité body se mohou rozpustit blokády a patologie v různých oblastech těla. Reflexní masáž se používá především při funkčních, degenerativních, chronických, revmatických onemocnění páteře a kloubů, u poúrazových stavů, při poruchách prokrvení, při funkčních onemocněních vnitřních orgánů, neplodnosti, migréně a bolestech hlavy, při problémech se spánkem a alergiích. Nesmí se provádět po transplantaci orgánů.
Účinky, které masáží vznikají, se dělí na účinky místní, jako je prokrvení a zvýšení teploty v místě působení a na účinky vzdálené, které vznikají v místě nervového propojení s masírovanou částí. Mezi tyto změny zahrnujeme změny prokrvení, změny svalového napětí a ovlivnění bolesti.
Reflexní masáž se provádí bez použití olejů, emulzí a jiných masážních přípravků, pouze nasucho. Poloha masírovaného se volí na břiše nebo vsedě.
Základem reflexní terapie je rozdělení těla pacienta na 10 svislých a 4 příčné reflexní zóny a určení reflexních bodů. Při masáži se používají body na celém těle, nejčastěji ale ty, které se nachází na ploskách nohou, dále na rukou, šíji, uších, zádech a v okolí pánevní oblasti.
Na ploskách nohou je velké množství bodů a plošek, které komunikují s částmi těla a jednotlivými orgány díky nervovému propojení. Působením různě silného tlaku na body můžeme ovlivnit fungování určitého orgánu. Dojde k jeho stimulaci, k dodání energie, nebo k jeho zklidnění.
Dalším účinkem je celkové obnovení energie v těle, zároveň přímo ovlivňuje psychiku masírovaného. Užívá se především při léčbě již prokazatelných problémů a pomáhá nalézt a odstranit jejich příčinu. Podporuje odplavování škodlivých látek z organismu.