Co se týče profesionální dráhy, zde je osobní trenér opravdu vyžadován. Hlavní náplní jeho práce je potom příprava profesionálních tréninků, během kterých se dotyčný připravuje na různé soutěže, ať už národní či mezinárodní. Je ale osobní trenér potřeba i v běžném životě?
Na tuto otázku se můžeme dívat z několika úhlů. Prvním důvodem, proč chceme mít profesionálního trenéra, může být to, že se chceme naučit cvičit pořádně a hlavně správně. To je opravdu velice důležité. Pokud chceme například posilovat ve fitness centru, a nebudeme vědět, jak správně cviky provádět, můžeme si dokonce ublížit. Buď se stane nějaký úraz, nebo se pohmoždí procvičovaný sval. Jestliže chceme něco dělat, měli bychom to dělat pořádně, takže určitě pár lekcí a rad není od věci.
Dalším důvodem může být to, že vlastně ani nevíme, co a jak máme cvičit.Jestliže chceme například zhubnout, dodržujeme správný, zdravý a vyvážený jídelníček, měli bychom přidat také nějaký pohyb. Najednou zjistíme, že přijdeme třeba do posilovny, což je sice velice pěkné, ale co tam? Přílišným posilováním nedocílíme toho, že shodíme na objemu, protože nám budou narůstat svaly, tudíž je potřeba vědět, které cviky zvolit pro ten správný efekt. Dále nám trenér může poradit výborné kardio cvičení, které doplníme k posilování, a výsledky budou jistě brzy viditelné.
Co je ale asi nejdůležitější? Trenér vám nejenže všechno vysvětlí, nejenže vám skvěle poradí, ale ještě může být výborným člověkem, který vás bude motivovat, a řekne: ,,Pojď, to dokážeš!“ Měl by vás umět správně motivovat, mnohdy si jistě sáhnete až na dno, protože začátky jsou velice těžké, pokud nejste zvyklí cvičit. Většina lidí to právě kvůli tomu velmi brzy vzdává. Trenér by vás ale neměl nechat, abyste to tak jednoduše vzdali. Měl by vás vést, a dovést vás až do cíle.
Trenéra nebo cvičitele potkáte například v posilovně, při crossfitu, v aerobiku, na spinningu… Je dost druhů sportů, kde lze trenéra využít. Ale pokud nechcete vyloženě navštěvovat nějaké podobné cvičení, můžete si místo trenéra sehnat třeba tzv. ,,sparing partnera“, se kterým budete chodit třeba běhat, budete se vzájemně motivovat a podporovat.